Kolike su plaće u Njemačkoj u 2020.?

Većina nas smo pridošlice u Njemačkoj. Pridošlice koji su došli iz mnogih razloga, ali pretežito iz potrebe da se za sebe i za svoju obitelj ekonomski zbrinemo. Za razliku od Ex-Yu zemalja, Njemačka je zaista zemlja ekonomskog blagostanja u kojoj svatko tko ima želju može raditi. Raditi, ali može li se i zaraditi?

Ovdje donosim novi detaljan pregled plaća u Njemačkoj – po pokrajinama i po zanimanjima. Potrudio sam se pronaći podatke najbolje i najlošije plaćenih zanimanja, te onih zanimanja koja velika većina nas radi. Podaci su novi (2020.), službeni i iz provjerenih izvora. Pa krenimo!

(Originalni članak je pisan 2018. godine, a 2020. je aktualiziran novim podacima)

Činjenica broj 1: prosječna plaća u Njemačkoj u 2019 je bila 3.994 Eura bruto mjesečno (izvor: Statistiche Bundesamt).

Kao što mnogi već znaju, plaće u Njemačkoj se uvelike razlikuju po pokrajinama. Najbolje plaće su u Hessenu (14,1% veće od Njemačkog prosjeka), Baden-Württembergu (8,6%) i Bayern-u (5,9%). Što je zgodno primjetiti je da, dok su se prije razlike povećavale, sada “slabije” pokrajine počinju stizati ove najrazvijenije.

PokrajinaProsječna bruto plaćaRazlika od prosječne plaće u NjemačkojRazlika u odnosu na godinu prije
Hessen51.345 Euro114,1%1,4%
Baden-Württemberg48.870108,6%-1,4%
Hamburg47.655105,9%-0,2%
Bayern47.295105,1%-1,2%
Nordrhein-Westfalen45.360100,8%-0,4%
Rheinland-Pfalz44.23598,3%0,04%
Bremen43.11095,8%-0,3%
Saarland42.75095%-0,1%
Berlin42.52594,5%0,9%
Niedersachsen41.31091,8%0,6%
Schleswig-Holstein39.73588,3%0,5%
Thüringen36.45081%2,9%
Sachsen35.95579,9%3%
Brandenburg35.51978,9%2,7%
Sachsen-Anhalt35.47478,9%3,5%%
Macklenburg-Vorpommern34.15575,9%2,4%
Prosječne plaće po pokrajinama u Njemačkoj 2020.

Vodeće pokrajine imaju također i gradove sa najvećim plaćama. Tako da su Stuttgart i München apsolutni voditelji u prosječnim plaćama sa 24,8% i 24,4% većim plaćama od prosjeka Njemačke.

Ovdje ne treba zaboraviti da, iako imaju najveće plaće, stanovnici ovih gradova imaju i daleko najveće troškove koji vrlo lako “pojedu” pozitivnu razliku u plaći. Samo jedan primjer – dok je u Stuttgartu i Minhenu sasvim normalno plaćati oko 2000 Eura mjesečno za četverosobni stan, u po plaćama slabijem Potsdamu taj stan košta 700-1000 Eura mjesečno. Ovdje pročitajte koliko će koštati nekretnine u Njemačkoj za 10 godina.

GradRazlika od prosječne plaće u Njemačkoj 2020.
Stuttgart124,8%
München124,4%
Düsseldorf117,7%
Wiesbaden115,6%
Hamburg105,9%
Mainz105,1%
Hannover103,7%
Saarbrücken99,8%
Bremen95,8%
Berlin94,5%
Kiel93,6%
Dresden86,2%
Magdeburg84,8%
Erfurt84,4%
Potsdam84,2%
Schwerin78,3%
Razlika od prosječne plaće u Njemačkoj po gradovima 2020.

Prosjek je takav, međutim koliko je to u Eurima? Prvo po pokrajinama, zaposlenici u Njemačkoj mogu računati na početnu plaću od:

PokrajinaProsječna bruto plaća zaposlenika bez fakultetskog obrazovanjaProsječna bruto plaća zaposlenika sa fakultetskim obrazovanjem
Hessen35.117 Euro52.657 Euro
Baden-Württemberg33.41850.109
Hamburg32.59048.867
Bayern32.36848.535
Nordrhein-Westfalen31.02046.513
Rheinland-Pfalz30.27245.392
Bremen29.49944.233
Saarland29.24443.850
Berlin29.08143.650
Niedersachsen28.25642.368
Schleswig-Holstein27.17540.748
Thüringen24.94737.406
Sachsen24.60536.894
Brandenburg24.29736.433
Sachsen-Anhalt24.28236.409
Macklenburg-Vorpommern23.38035.057
Prosječne plaće sa i bez fakultetskog obrazovanja u Njemačkoj 2020.

Toliko o pokrajinama. Sve što smo do sada vidjeli znači da za isti posao ne dobivamo isto novca ako živimo u npr. Chemnitzu i Frankfurtu. Ali koja su to zanimanja koja donose velika primanja?

Sada da vidimo koja zanimanja su najbolje a koja najlošije plaćena u Njemačkoj, prvo popis najbolje plaćenih i median godišnje plaće (da nepotrebno ne kompliciram, median je bolji statistički pokazatelj od prosjeka jer na median ne utječu one osobe koja imaju  ekstremno visoka ili niska primanja):

MjestoZanimanjeMedian prosječne godišnje bruto plaće
1Oberartz, Oberärztin – vodeći doktor, šef postaje117.545 Euro
2Fondsmanager – menadžer fondova86.434
3(Key)Account Manager – menadžer klijenata, prodaje81.104
4Fachartz – doktor80.537
5Vertriebssteuerung/Verkaufsleitung – voditelj prodaje78.704
6Wirtschaftsprüfer – revizor76.682
7Patentingenieur – inžinjer za patente75.071
8Anlagenberater – savjetnik za investicije74.149
9IT-Leiter – šef informatike73.170
10Syndikus, Justitiar – pravni savjetnik71.415
Najbolje plaćena zanimanja u Njemačkoj 2020.

…a sada najlošije plaćena zanimanja 2020., također sa medijanom plaće::

MjestoZanimanjeMedian prosječne godišnje bruto plaće
1Friseur – Frizer20.192 Euro
2Zahnarzthelfer – ispomoć u zubnoj ordinaciji21.220
3Kellner – Konobar21.994
4Reisefachangestelte – zaposlenik u putničkoj agenciji22.301
5Koch – Kuhar22.339
6Rechtsanwaltfachangestelte – refernent u odvjetničkom uredu23.090
7Verkäufer in Einzelhandel – prodavač u maloprodaji23.611
8Angestellte im Call Center – zaposlenik u Call Centu24.200
9Disponent – disponent, “dispečer”26.491
10Berufskraftfahrer – vozač kamiona27.114
Najlošije plaćena zanimanja u Njemačkoj u 2020.

Još jednom, ovo su plaće u prosjeku u Njemačkoj. Budući da se ne družim baš sa voditeljima bolnica ili odvjetnicima za patente, zanima me koliko zarade obični ljudi, npr. u Minhenu. Ovo je lista prosječnih plaća, i to onih zanimanja za koje mislim da veliki broj čitatelja zaista i radi:

ZanimanjeMedian prosječne mjesečne bruto plaće
Umzugshelfer – radnik u firmi za selidbe1.958 Euro
Gebäudereinigungsmitarbeiter – čistač1.976 Euro
Kellner – konobar2.019 Euro
Paketzusteller – dostavljač paketa2.044 Euro
Empfangsmitarbeiter – recepcionist2.168 Euro
Lagerist – skladištar2.176 Euro
Bademeister – majstor za kupaonice2.321 Euro
Bäcker – pekar2.572 Euro
Orthopädietechniker – Ortopedski tehničar2.606 Euro
Altenpfleger – njegovatelj starijih osoba2.640 Euro
Gärtner – vrtlar2.669 Euro
Verkäufer im Einzelhandel – prodavač u maloprodaji2.751 Euro
Schreiner – stolar2.785 Euro
Arzthelfer – asistent doktora2.887 Euro
Handelsfachwirt – komercijalist2.978 Euro
Erzieher – odgajatelj3.179 Euro
KFZ-Meister – automehaničar3.322 Euro
Automobilverkäufer – prodavač automobila3.384 Euro
Außendienstmitarbeiter – trgovački putnik3.481 Euro
Wartungstechniker – tehničar na održavanju3.771 Euro
Bankkauffrau/mann – bankovni službenik3.966 Euro
Dachdekermeister – majstor krovopokrivač4.642 Euro
Ingenieur Konstruktion – inžinjer konstrukcije4.825 Euro
Bauleiter – voditelj gradilišta6.874 Euro
Wirtschaftsprüfer – računovođa/revizor8.142 Euro
Proječne bruto plaće po zanimanjima u Münchenu

Još par statistika:

Žene zarađuju u prosjeku 21% manje nego muškarci.

Iznos plaće je u korelaciji sa veličinom poduzeća, formula je jednostavna, što je veća firma, veće su i plaće (npr. firme do 50 zaposlenika isplaćuju 14,39 Eura po satu u prosjeku, a firme sa 1000 i više zaposlenika čak 21,99 Eura po satu.

Najbrži put za značajan skok u primanjima je preuzimanje odgovornosti za zaposlenike – Personalverantwortung. Šefovi sa odgovornošću prema zaposlenicima imaju značajnu veću plaću nego šefovi bez.

I to je to, detaljni pregled primanja u Njemačkoj u 2020. Ako još ne živite i radite u Njemačkoj, možda ste ostali oduševljeni gledajući ove brojke i počeli pakirati kofere. Ali ne treba zaboraviti da prosječna obitelj sa 2 djece u Njemačkoj treba 3426 Eura mjesečno da bi pokrila troškove (izvor: Statistiche Bundesamt), a u Stuttgartu, Minhenu i sl. je taj iznos još i veći.

To Vam ne smeta, želite se zaposliti kao Oberarzt u Stuttgartu, po mogućnosti u klinici sa više od 1.000 zaposlenika, ovdje možete početi i vidjeti kako pronaći posao u Njemačkoj, a ovdje pročitajte tko je bogat u Njemačkoj.

Ako Vam se ovaj članak sviđa kliknite ovdje i pretplatite se da bi dobivali svaki novi članak direktno na E-Mail. Ako Vam se ne da, barem podijelite dalje.

26 odgovora na “Kolike su plaće u Njemačkoj u 2020.?”

  1. Pozzz,imam jedno pitanje.Jel to 3426 eura neto ili bruto po statistici potrebno? hvala unapred.Veliki pozdrav.

    1. To je bruto, kao sto je netko dolje vec napisao, nepostoji u njemackoj placa u netu. U toj cetveroclanoj obitelji recimo ako radi samo jedna osoba i dobiva toliko u brutu skini od toga 25 do 30% sto ide na porez i na mirovinsko i zdrastveno ostane oko 2400. A porez je toliki jer ozenjeni sa djecom ulaze u 3 stup, a drugi supruznik u 5 i to je najpovoljniji porezni razred. S tim da svako dijete ima pravo na djecji doplatak skoro 200€ mjesecno. Znaci to se popne na 2800. Takva oobitelj potrosi na stan mjesecno sa svim rezijama max 1200€ na stan, ali ovisi u kojem gradu zivis, ali sa ovom cijenom u vecini njemacke se moze naci stan. I na hranu ode oko 100€ tjedno, amo rec 500€ mjescno. Znaci stan i hranu su u vecini njemacke ispod 2000€.

  2. Pozdrav, dali imaš saznanja kolika bi bila satnica za majstor autolimar autolakirer imam priliku raditi u mjestu schweinfurth
    Hvala

    1. Pozdrav Stjepane.
      Evo našao sam, kažu početna 1500 neto, a za malo iskusnije do 3000 neto. Ja mislim da je 2000 neto realno za početak.

  3. Pozdrav Ante, genijalan blog, defitivno prosljeđujem. Zanima me kolika bi bila realna brutto placa za Physiotherpeuta?

  4. Pozdrav!
    Zanima me koliko može zaraditi krojač i šivačica u Njem? Nemogu nigdje na netu naći,a pretpostavljam da nije ista zarada kod nekog manjeg privatnika i u nekoj većoj firmi…? Hvala

  5. Poštovani,

    Koliko je realno potrebno vremena da bi knjigovođa/ Steuerberater napravio obračun i platnu listu? Da li ide prvo platna lista , pa isplata plate na račun i da li je to direktno povezano s poreskim uredom u Njemačkoj? Pitam iz razloga, što ne mogu vjerovati da birou treba više od mjesec dana da pripremi platne liste i dostavi ih ( u mom slučaju) .

  6. Htio bih vas sve preporučiti vjerodostojnom i iskrenom privatnom zajmodavcu koji mi je odobrio zajam u samo nekoliko sati nakon toliko neuspjelih pokušaja da dobijem zajam, bio sam iznenađen i sretan što me privatni zajmodavac spasio i ponudio mi zajam s kamatom od 2%, kontaktirajte je sada ako trebate hitan zajam E-pošta: (christywalton355@gmail.com) ili WhatsApp +12522852093

  7. Dobar dan, moj upit o tome kako dobiti kredit za kupnju kuće od nekretnina započeo je pozivom, nazvao sam Davidson Albert Company, danas sam jako sretan i Bog blagoslovio Davidsona Alberta Kontakt e-mail: {Davidsonalbertloan@gmail.com }

    Zovem se Marijana, iz HRVATSKE sam, zadnjih pet mjeseci sam tražila pravu kreditnu tvrtku od koje bih mogla dobiti kredit kako bih mogla kupiti kuću kakvu sam htjela. Dugoročno gledano, bilo je hrpa prijevara zbog kojih sam im povjerovao i na kraju dana su mi uzeli novac ne dajući mi ništa zauzvrat, čak ni 1 euro na moje ime, izgubio sam svaku nadu, bio sam zbunjen i frustriran, nikad nisam želio imati ništa s online tvrtkama za zajam pa sam otišao posuditi novac od prijatelja. Ispričao sam sve što se dogodilo i rekla mi je da mi može pomoći pronaći tvrtku za zajmove koja mi može dati bilo koji iznos zajma koji mi je potreban i po vrlo niskoj kamatnoj stopi od 3%, također mi je rekla da je upravo dobila zajam od uputio me kako se prijaviti za kredit baš kao što mi je rekla, prijavio sam se s njima putem e-pošte: (davidsonalbertloan@gmail.com), nikad nisam vjerovao, ali sam pokušao, i na moje najveće iznenađenje dobio sam kredit u roku od 24 sati, nisam mogao vjerovati, ponovno sam sretan i bogat i hvala Bogu da takve kreditne kuće još postoje na ovim prevarama posvuda, savjetuju svima koji trebaju posuditi kredit putem e-maila (davidsonalbertloan@gmail.com). Nikada te neće iznevjeriti i tvoj život će se promijeniti kao i moj. Brzo kontaktirajte (davidsonalbertloan@gmail.com) danas i dobijte svoj zajam od njih. Obavezno kontaktirajte DAVIDSON ALBERT LOAN COMPANY za vaš kredit, jer sam uspješno dobio svoj kredit od ove tvrtke bez ikakvog stresa. Posjetite njihovu e-poštu. (davidsonalbertloan@gmail.com)

  8. Benötigen Sie dringend einen Kredit, um Ihre finanziellen Probleme zu lösen? Wir bieten Kredite im Bereich von 5.000,00 bis 50.000.000,00 US-Dollar an. Wir sind zuverlässig, stark, schnell und dynamisch. Wir bieten 3 % Darlehen an, beantragen Sie jetzt, wenn Sie ein Darlehen benötigen: mutolacalo@gmail.com

  9. Dobre vijesti za mene i vas, zovem se TEREZA i moram vam ispričati kako sam doživjela ponudu kredita od 35,000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harry Bryan, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, imaju sjedište u Americi, a također djeluju u svim europskim zemljama. Dobio sam savjet kolege i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte
    (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385 91 560 8706} Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopu od 3 %. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti njegov dobar rad nakon što dobijete zajam. [====-

  10. Dobre vijesti za mene i vas, zovem se TEREZA i moram vam ispričati kako sam doživjela ponudu kredita od 35,000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harry Bryan, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, imaju sjedište u Americi, a također djeluju u svim europskim zemljama. Dobio sam savjet kolege i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385 91 560 8706} Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopu od 3 %. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti njegov dobar rad nakon što dobijete zajam.

  11. Dobre vijesti za mene i vas, zovem se TEREZA i moram vam ispričati kako sam doživjela ponudu kredita od 35,000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harry Bryan, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, imaju sjedište u Americi, a također djeluju u svim europskim zemljama. Dobio sam savjet kolege i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385915134516} Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopu od 3 %. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti njegov dobar rad nakon što dobijete zajam.

  12. It will be bad to keep this alone to myself. I came across the best Advance ATM CARD hacker who really helped me to get 200,000 dollars which has a 5,000 daily withdrawal limit, they are very honest and diligent in their work. All I did was to order for the ATM card and after 4 working days I received my own atm card from the delivery company with the card pin number. To my greatest surprise, the ATM card works at the ATM machine in my country . Contact her via advanceatmcard@gmail.com WhatsApp number +33758779954

  13. Moje ime je TEREZA i imam svjedočanstvo o tome kako sam doživjela ponudu kredita od 35.000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harryja Bryana, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, oni imaju sjedište u Americi, a također rade u svim europskim zemljama. Savjetovao me kolega i savjetovat ću svima koji trebaju kredit da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385915134516} Brzo kontaktirajte danas i dobijte vaš zajam od njih po stopi od 3%. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti s njima njegov dobar rad nakon što dobijete zajam. ;;;;;;;;;;;;;;;

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)