Kolike su plaće u Njemačkoj u 2020.?

Većina nas smo pridošlice u Njemačkoj. Pridošlice koji su došli iz mnogih razloga, ali pretežito iz potrebe da se za sebe i za svoju obitelj ekonomski zbrinemo. Za razliku od Ex-Yu zemalja, Njemačka je zaista zemlja ekonomskog blagostanja u kojoj svatko tko ima želju može raditi. Raditi, ali može li se i zaraditi?

Ovdje donosim novi detaljan pregled plaća u Njemačkoj – po pokrajinama i po zanimanjima. Potrudio sam se pronaći podatke najbolje i najlošije plaćenih zanimanja, te onih zanimanja koja velika većina nas radi. Podaci su novi (2020.), službeni i iz provjerenih izvora. Pa krenimo!

(Originalni članak je pisan 2018. godine, a 2020. je aktualiziran novim podacima)

Činjenica broj 1: prosječna plaća u Njemačkoj u 2019 je bila 3.994 Eura bruto mjesečno (izvor: Statistiche Bundesamt).

Kao što mnogi već znaju, plaće u Njemačkoj se uvelike razlikuju po pokrajinama. Najbolje plaće su u Hessenu (14,1% veće od Njemačkog prosjeka), Baden-Württembergu (8,6%) i Bayern-u (5,9%). Što je zgodno primjetiti je da, dok su se prije razlike povećavale, sada “slabije” pokrajine počinju stizati ove najrazvijenije.

PokrajinaProsječna bruto plaćaRazlika od prosječne plaće u NjemačkojRazlika u odnosu na godinu prije
Hessen51.345 Euro114,1%1,4%
Baden-Württemberg48.870108,6%-1,4%
Hamburg47.655105,9%-0,2%
Bayern47.295105,1%-1,2%
Nordrhein-Westfalen45.360100,8%-0,4%
Rheinland-Pfalz44.23598,3%0,04%
Bremen43.11095,8%-0,3%
Saarland42.75095%-0,1%
Berlin42.52594,5%0,9%
Niedersachsen41.31091,8%0,6%
Schleswig-Holstein39.73588,3%0,5%
Thüringen36.45081%2,9%
Sachsen35.95579,9%3%
Brandenburg35.51978,9%2,7%
Sachsen-Anhalt35.47478,9%3,5%%
Macklenburg-Vorpommern34.15575,9%2,4%
Prosječne plaće po pokrajinama u Njemačkoj 2020.

Vodeće pokrajine imaju također i gradove sa najvećim plaćama. Tako da su Stuttgart i München apsolutni voditelji u prosječnim plaćama sa 24,8% i 24,4% većim plaćama od prosjeka Njemačke.

Ovdje ne treba zaboraviti da, iako imaju najveće plaće, stanovnici ovih gradova imaju i daleko najveće troškove koji vrlo lako “pojedu” pozitivnu razliku u plaći. Samo jedan primjer – dok je u Stuttgartu i Minhenu sasvim normalno plaćati oko 2000 Eura mjesečno za četverosobni stan, u po plaćama slabijem Potsdamu taj stan košta 700-1000 Eura mjesečno. Ovdje pročitajte koliko će koštati nekretnine u Njemačkoj za 10 godina.

GradRazlika od prosječne plaće u Njemačkoj 2020.
Stuttgart124,8%
München124,4%
Düsseldorf117,7%
Wiesbaden115,6%
Hamburg105,9%
Mainz105,1%
Hannover103,7%
Saarbrücken99,8%
Bremen95,8%
Berlin94,5%
Kiel93,6%
Dresden86,2%
Magdeburg84,8%
Erfurt84,4%
Potsdam84,2%
Schwerin78,3%
Razlika od prosječne plaće u Njemačkoj po gradovima 2020.

Prosjek je takav, međutim koliko je to u Eurima? Prvo po pokrajinama, zaposlenici u Njemačkoj mogu računati na početnu plaću od:

PokrajinaProsječna bruto plaća zaposlenika bez fakultetskog obrazovanjaProsječna bruto plaća zaposlenika sa fakultetskim obrazovanjem
Hessen35.117 Euro52.657 Euro
Baden-Württemberg33.41850.109
Hamburg32.59048.867
Bayern32.36848.535
Nordrhein-Westfalen31.02046.513
Rheinland-Pfalz30.27245.392
Bremen29.49944.233
Saarland29.24443.850
Berlin29.08143.650
Niedersachsen28.25642.368
Schleswig-Holstein27.17540.748
Thüringen24.94737.406
Sachsen24.60536.894
Brandenburg24.29736.433
Sachsen-Anhalt24.28236.409
Macklenburg-Vorpommern23.38035.057
Prosječne plaće sa i bez fakultetskog obrazovanja u Njemačkoj 2020.

Toliko o pokrajinama. Sve što smo do sada vidjeli znači da za isti posao ne dobivamo isto novca ako živimo u npr. Chemnitzu i Frankfurtu. Ali koja su to zanimanja koja donose velika primanja?

Sada da vidimo koja zanimanja su najbolje a koja najlošije plaćena u Njemačkoj, prvo popis najbolje plaćenih i median godišnje plaće (da nepotrebno ne kompliciram, median je bolji statistički pokazatelj od prosjeka jer na median ne utječu one osobe koja imaju  ekstremno visoka ili niska primanja):

MjestoZanimanjeMedian prosječne godišnje bruto plaće
1Oberartz, Oberärztin – vodeći doktor, šef postaje117.545 Euro
2Fondsmanager – menadžer fondova86.434
3(Key)Account Manager – menadžer klijenata, prodaje81.104
4Fachartz – doktor80.537
5Vertriebssteuerung/Verkaufsleitung – voditelj prodaje78.704
6Wirtschaftsprüfer – revizor76.682
7Patentingenieur – inžinjer za patente75.071
8Anlagenberater – savjetnik za investicije74.149
9IT-Leiter – šef informatike73.170
10Syndikus, Justitiar – pravni savjetnik71.415
Najbolje plaćena zanimanja u Njemačkoj 2020.

…a sada najlošije plaćena zanimanja 2020., također sa medijanom plaće::

MjestoZanimanjeMedian prosječne godišnje bruto plaće
1Friseur – Frizer20.192 Euro
2Zahnarzthelfer – ispomoć u zubnoj ordinaciji21.220
3Kellner – Konobar21.994
4Reisefachangestelte – zaposlenik u putničkoj agenciji22.301
5Koch – Kuhar22.339
6Rechtsanwaltfachangestelte – refernent u odvjetničkom uredu23.090
7Verkäufer in Einzelhandel – prodavač u maloprodaji23.611
8Angestellte im Call Center – zaposlenik u Call Centu24.200
9Disponent – disponent, “dispečer”26.491
10Berufskraftfahrer – vozač kamiona27.114
Najlošije plaćena zanimanja u Njemačkoj u 2020.

Još jednom, ovo su plaće u prosjeku u Njemačkoj. Budući da se ne družim baš sa voditeljima bolnica ili odvjetnicima za patente, zanima me koliko zarade obični ljudi, npr. u Minhenu. Ovo je lista prosječnih plaća, i to onih zanimanja za koje mislim da veliki broj čitatelja zaista i radi:

ZanimanjeMedian prosječne mjesečne bruto plaće
Umzugshelfer – radnik u firmi za selidbe1.958 Euro
Gebäudereinigungsmitarbeiter – čistač1.976 Euro
Kellner – konobar2.019 Euro
Paketzusteller – dostavljač paketa2.044 Euro
Empfangsmitarbeiter – recepcionist2.168 Euro
Lagerist – skladištar2.176 Euro
Bademeister – majstor za kupaonice2.321 Euro
Bäcker – pekar2.572 Euro
Orthopädietechniker – Ortopedski tehničar2.606 Euro
Altenpfleger – njegovatelj starijih osoba2.640 Euro
Gärtner – vrtlar2.669 Euro
Verkäufer im Einzelhandel – prodavač u maloprodaji2.751 Euro
Schreiner – stolar2.785 Euro
Arzthelfer – asistent doktora2.887 Euro
Handelsfachwirt – komercijalist2.978 Euro
Erzieher – odgajatelj3.179 Euro
KFZ-Meister – automehaničar3.322 Euro
Automobilverkäufer – prodavač automobila3.384 Euro
Außendienstmitarbeiter – trgovački putnik3.481 Euro
Wartungstechniker – tehničar na održavanju3.771 Euro
Bankkauffrau/mann – bankovni službenik3.966 Euro
Dachdekermeister – majstor krovopokrivač4.642 Euro
Ingenieur Konstruktion – inžinjer konstrukcije4.825 Euro
Bauleiter – voditelj gradilišta6.874 Euro
Wirtschaftsprüfer – računovođa/revizor8.142 Euro
Proječne bruto plaće po zanimanjima u Münchenu

Još par statistika:

Žene zarađuju u prosjeku 21% manje nego muškarci.

Iznos plaće je u korelaciji sa veličinom poduzeća, formula je jednostavna, što je veća firma, veće su i plaće (npr. firme do 50 zaposlenika isplaćuju 14,39 Eura po satu u prosjeku, a firme sa 1000 i više zaposlenika čak 21,99 Eura po satu.

Najbrži put za značajan skok u primanjima je preuzimanje odgovornosti za zaposlenike – Personalverantwortung. Šefovi sa odgovornošću prema zaposlenicima imaju značajnu veću plaću nego šefovi bez.

I to je to, detaljni pregled primanja u Njemačkoj u 2020. Ako još ne živite i radite u Njemačkoj, možda ste ostali oduševljeni gledajući ove brojke i počeli pakirati kofere. Ali ne treba zaboraviti da prosječna obitelj sa 2 djece u Njemačkoj treba 3426 Eura mjesečno da bi pokrila troškove (izvor: Statistiche Bundesamt), a u Stuttgartu, Minhenu i sl. je taj iznos još i veći.

To Vam ne smeta, želite se zaposliti kao Oberarzt u Stuttgartu, po mogućnosti u klinici sa više od 1.000 zaposlenika, ovdje možete početi i vidjeti kako pronaći posao u Njemačkoj, a ovdje pročitajte tko je bogat u Njemačkoj.

Ako Vam se ovaj članak sviđa kliknite ovdje i pretplatite se da bi dobivali svaki novi članak direktno na E-Mail. Ako Vam se ne da, barem podijelite dalje.

Podijelite ovo
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter

15 odgovora na “Kolike su plaće u Njemačkoj u 2020.?”

  1. Pozzz,imam jedno pitanje.Jel to 3426 eura neto ili bruto po statistici potrebno? hvala unapred.Veliki pozdrav.

    1. To je bruto, kao sto je netko dolje vec napisao, nepostoji u njemackoj placa u netu. U toj cetveroclanoj obitelji recimo ako radi samo jedna osoba i dobiva toliko u brutu skini od toga 25 do 30% sto ide na porez i na mirovinsko i zdrastveno ostane oko 2400. A porez je toliki jer ozenjeni sa djecom ulaze u 3 stup, a drugi supruznik u 5 i to je najpovoljniji porezni razred. S tim da svako dijete ima pravo na djecji doplatak skoro 200€ mjesecno. Znaci to se popne na 2800. Takva oobitelj potrosi na stan mjesecno sa svim rezijama max 1200€ na stan, ali ovisi u kojem gradu zivis, ali sa ovom cijenom u vecini njemacke se moze naci stan. I na hranu ode oko 100€ tjedno, amo rec 500€ mjescno. Znaci stan i hranu su u vecini njemacke ispod 2000€.

  2. Pozdrav, dali imaš saznanja kolika bi bila satnica za majstor autolimar autolakirer imam priliku raditi u mjestu schweinfurth
    Hvala

    1. Pozdrav Stjepane.
      Evo našao sam, kažu početna 1500 neto, a za malo iskusnije do 3000 neto. Ja mislim da je 2000 neto realno za početak.

  3. Pozdrav Ante, genijalan blog, defitivno prosljeđujem. Zanima me kolika bi bila realna brutto placa za Physiotherpeuta?

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *