Kolike su plaće u Njemačkoj u 2020.?

Većina nas smo pridošlice u Njemačkoj. Pridošlice koji su došli iz mnogih razloga, ali pretežito iz potrebe da se za sebe i za svoju obitelj ekonomski zbrinemo. Za razliku od Ex-Yu zemalja, Njemačka je zaista zemlja ekonomskog blagostanja u kojoj svatko tko ima želju može raditi. Raditi, ali može li se i zaraditi?

Ovdje donosim novi detaljan pregled plaća u Njemačkoj – po pokrajinama i po zanimanjima. Potrudio sam se pronaći podatke najbolje i najlošije plaćenih zanimanja, te onih zanimanja koja velika većina nas radi. Podaci su novi (2020.), službeni i iz provjerenih izvora. Pa krenimo!

(Originalni članak je pisan 2018. godine, a 2020. je aktualiziran novim podacima)

Činjenica broj 1: prosječna plaća u Njemačkoj u 2019 je bila 3.994 Eura bruto mjesečno (izvor: Statistiche Bundesamt).

Kao što mnogi već znaju, plaće u Njemačkoj se uvelike razlikuju po pokrajinama. Najbolje plaće su u Hessenu (14,1% veće od Njemačkog prosjeka), Baden-Württembergu (8,6%) i Bayern-u (5,9%). Što je zgodno primjetiti je da, dok su se prije razlike povećavale, sada “slabije” pokrajine počinju stizati ove najrazvijenije.

PokrajinaProsječna bruto plaćaRazlika od prosječne plaće u NjemačkojRazlika u odnosu na godinu prije
Hessen51.345 Euro114,1%1,4%
Baden-Württemberg48.870108,6%-1,4%
Hamburg47.655105,9%-0,2%
Bayern47.295105,1%-1,2%
Nordrhein-Westfalen45.360100,8%-0,4%
Rheinland-Pfalz44.23598,3%0,04%
Bremen43.11095,8%-0,3%
Saarland42.75095%-0,1%
Berlin42.52594,5%0,9%
Niedersachsen41.31091,8%0,6%
Schleswig-Holstein39.73588,3%0,5%
Thüringen36.45081%2,9%
Sachsen35.95579,9%3%
Brandenburg35.51978,9%2,7%
Sachsen-Anhalt35.47478,9%3,5%%
Macklenburg-Vorpommern34.15575,9%2,4%
Prosječne plaće po pokrajinama u Njemačkoj 2020.

Vodeće pokrajine imaju također i gradove sa najvećim plaćama. Tako da su Stuttgart i München apsolutni voditelji u prosječnim plaćama sa 24,8% i 24,4% većim plaćama od prosjeka Njemačke.

Ovdje ne treba zaboraviti da, iako imaju najveće plaće, stanovnici ovih gradova imaju i daleko najveće troškove koji vrlo lako “pojedu” pozitivnu razliku u plaći. Samo jedan primjer – dok je u Stuttgartu i Minhenu sasvim normalno plaćati oko 2000 Eura mjesečno za četverosobni stan, u po plaćama slabijem Potsdamu taj stan košta 700-1000 Eura mjesečno. Ovdje pročitajte koliko će koštati nekretnine u Njemačkoj za 10 godina.

GradRazlika od prosječne plaće u Njemačkoj 2020.
Stuttgart124,8%
München124,4%
Düsseldorf117,7%
Wiesbaden115,6%
Hamburg105,9%
Mainz105,1%
Hannover103,7%
Saarbrücken99,8%
Bremen95,8%
Berlin94,5%
Kiel93,6%
Dresden86,2%
Magdeburg84,8%
Erfurt84,4%
Potsdam84,2%
Schwerin78,3%
Razlika od prosječne plaće u Njemačkoj po gradovima 2020.

Prosjek je takav, međutim koliko je to u Eurima? Prvo po pokrajinama, zaposlenici u Njemačkoj mogu računati na početnu plaću od:

PokrajinaProsječna bruto plaća zaposlenika bez fakultetskog obrazovanjaProsječna bruto plaća zaposlenika sa fakultetskim obrazovanjem
Hessen35.117 Euro52.657 Euro
Baden-Württemberg33.41850.109
Hamburg32.59048.867
Bayern32.36848.535
Nordrhein-Westfalen31.02046.513
Rheinland-Pfalz30.27245.392
Bremen29.49944.233
Saarland29.24443.850
Berlin29.08143.650
Niedersachsen28.25642.368
Schleswig-Holstein27.17540.748
Thüringen24.94737.406
Sachsen24.60536.894
Brandenburg24.29736.433
Sachsen-Anhalt24.28236.409
Macklenburg-Vorpommern23.38035.057
Prosječne plaće sa i bez fakultetskog obrazovanja u Njemačkoj 2020.

Toliko o pokrajinama. Sve što smo do sada vidjeli znači da za isti posao ne dobivamo isto novca ako živimo u npr. Chemnitzu i Frankfurtu. Ali koja su to zanimanja koja donose velika primanja?

Sada da vidimo koja zanimanja su najbolje a koja najlošije plaćena u Njemačkoj, prvo popis najbolje plaćenih i median godišnje plaće (da nepotrebno ne kompliciram, median je bolji statistički pokazatelj od prosjeka jer na median ne utječu one osobe koja imaju  ekstremno visoka ili niska primanja):

MjestoZanimanjeMedian prosječne godišnje bruto plaće
1Oberartz, Oberärztin – vodeći doktor, šef postaje117.545 Euro
2Fondsmanager – menadžer fondova86.434
3(Key)Account Manager – menadžer klijenata, prodaje81.104
4Fachartz – doktor80.537
5Vertriebssteuerung/Verkaufsleitung – voditelj prodaje78.704
6Wirtschaftsprüfer – revizor76.682
7Patentingenieur – inžinjer za patente75.071
8Anlagenberater – savjetnik za investicije74.149
9IT-Leiter – šef informatike73.170
10Syndikus, Justitiar – pravni savjetnik71.415
Najbolje plaćena zanimanja u Njemačkoj 2020.

…a sada najlošije plaćena zanimanja 2020., također sa medijanom plaće::

MjestoZanimanjeMedian prosječne godišnje bruto plaće
1Friseur – Frizer20.192 Euro
2Zahnarzthelfer – ispomoć u zubnoj ordinaciji21.220
3Kellner – Konobar21.994
4Reisefachangestelte – zaposlenik u putničkoj agenciji22.301
5Koch – Kuhar22.339
6Rechtsanwaltfachangestelte – refernent u odvjetničkom uredu23.090
7Verkäufer in Einzelhandel – prodavač u maloprodaji23.611
8Angestellte im Call Center – zaposlenik u Call Centu24.200
9Disponent – disponent, “dispečer”26.491
10Berufskraftfahrer – vozač kamiona27.114
Najlošije plaćena zanimanja u Njemačkoj u 2020.

Još jednom, ovo su plaće u prosjeku u Njemačkoj. Budući da se ne družim baš sa voditeljima bolnica ili odvjetnicima za patente, zanima me koliko zarade obični ljudi, npr. u Minhenu. Ovo je lista prosječnih plaća, i to onih zanimanja za koje mislim da veliki broj čitatelja zaista i radi:

ZanimanjeMedian prosječne mjesečne bruto plaće
Umzugshelfer – radnik u firmi za selidbe1.958 Euro
Gebäudereinigungsmitarbeiter – čistač1.976 Euro
Kellner – konobar2.019 Euro
Paketzusteller – dostavljač paketa2.044 Euro
Empfangsmitarbeiter – recepcionist2.168 Euro
Lagerist – skladištar2.176 Euro
Bademeister – majstor za kupaonice2.321 Euro
Bäcker – pekar2.572 Euro
Orthopädietechniker – Ortopedski tehničar2.606 Euro
Altenpfleger – njegovatelj starijih osoba2.640 Euro
Gärtner – vrtlar2.669 Euro
Verkäufer im Einzelhandel – prodavač u maloprodaji2.751 Euro
Schreiner – stolar2.785 Euro
Arzthelfer – asistent doktora2.887 Euro
Handelsfachwirt – komercijalist2.978 Euro
Erzieher – odgajatelj3.179 Euro
KFZ-Meister – automehaničar3.322 Euro
Automobilverkäufer – prodavač automobila3.384 Euro
Außendienstmitarbeiter – trgovački putnik3.481 Euro
Wartungstechniker – tehničar na održavanju3.771 Euro
Bankkauffrau/mann – bankovni službenik3.966 Euro
Dachdekermeister – majstor krovopokrivač4.642 Euro
Ingenieur Konstruktion – inžinjer konstrukcije4.825 Euro
Bauleiter – voditelj gradilišta6.874 Euro
Wirtschaftsprüfer – računovođa/revizor8.142 Euro
Proječne bruto plaće po zanimanjima u Münchenu

Još par statistika:

Žene zarađuju u prosjeku 21% manje nego muškarci.

Iznos plaće je u korelaciji sa veličinom poduzeća, formula je jednostavna, što je veća firma, veće su i plaće (npr. firme do 50 zaposlenika isplaćuju 14,39 Eura po satu u prosjeku, a firme sa 1000 i više zaposlenika čak 21,99 Eura po satu.

Najbrži put za značajan skok u primanjima je preuzimanje odgovornosti za zaposlenike – Personalverantwortung. Šefovi sa odgovornošću prema zaposlenicima imaju značajnu veću plaću nego šefovi bez.

I to je to, detaljni pregled primanja u Njemačkoj u 2020. Ako još ne živite i radite u Njemačkoj, možda ste ostali oduševljeni gledajući ove brojke i počeli pakirati kofere. Ali ne treba zaboraviti da prosječna obitelj sa 2 djece u Njemačkoj treba 3426 Eura mjesečno da bi pokrila troškove (izvor: Statistiche Bundesamt), a u Stuttgartu, Minhenu i sl. je taj iznos još i veći.

To Vam ne smeta, želite se zaposliti kao Oberarzt u Stuttgartu, po mogućnosti u klinici sa više od 1.000 zaposlenika, ovdje možete početi i vidjeti kako pronaći posao u Njemačkoj, a ovdje pročitajte tko je bogat u Njemačkoj.

Ako Vam se ovaj članak sviđa kliknite ovdje i pretplatite se da bi dobivali svaki novi članak direktno na E-Mail. Ako Vam se ne da, barem podijelite dalje.

Podijelite ovo
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter

13 odgovora na “Kolike su plaće u Njemačkoj u 2020.?”

    1. To je bruto, kao sto je netko dolje vec napisao, nepostoji u njemackoj placa u netu. U toj cetveroclanoj obitelji recimo ako radi samo jedna osoba i dobiva toliko u brutu skini od toga 25 do 30% sto ide na porez i na mirovinsko i zdrastveno ostane oko 2400. A porez je toliki jer ozenjeni sa djecom ulaze u 3 stup, a drugi supruznik u 5 i to je najpovoljniji porezni razred. S tim da svako dijete ima pravo na djecji doplatak skoro 200€ mjesecno. Znaci to se popne na 2800. Takva oobitelj potrosi na stan mjesecno sa svim rezijama max 1200€ na stan, ali ovisi u kojem gradu zivis, ali sa ovom cijenom u vecini njemacke se moze naci stan. I na hranu ode oko 100€ tjedno, amo rec 500€ mjescno. Znaci stan i hranu su u vecini njemacke ispod 2000€.

  1. Pozdrav, dali imaš saznanja kolika bi bila satnica za majstor autolimar autolakirer imam priliku raditi u mjestu schweinfurth
    Hvala

    1. Pozdrav Stjepane.
      Evo našao sam, kažu početna 1500 neto, a za malo iskusnije do 3000 neto. Ja mislim da je 2000 neto realno za početak.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *